تسمه وی بلت v belt

تسمه ها در انواع ماشین آلات و دستگاه های صنعتی، برای انتقال انرژی به بخش های دیگر، کاربرد مهمی را ایفا می کنند. این وسیله ی مهم و کاربردی در ابعاد و انواع مختلف و متناسب با اهداف گوناگون، تولید و بکار برده می شود. تسمه وی بلت (v belt) یکی از انواع مختلف تسمه های معروف و پرکاربرد در صنایع بزرگ و کوچک می باشد. که با عنوان تسمه پروانه نیز شناخته مي شود. نقش و وظیفه ی اصلی این تسمه که از انواع تسمه های انتقال قدرت می باشد، انتقال نیرو با دور بالا از یک غلطک ثابت به یک غلطک هرزگرد در یک دستگاه می باشد.

تسمه وی بلت (v belt) با طراحی ویژه و منحصر به فرد، از مشخصه ها و ویژگی های ایده آلی برخوردار است. به عنوان مثال، ویژگی هایی مانند طول عمر بالا، مقاومت در برابر کشش و افزایش و تغییر طول و بیشترین انعطاف در حرکت، از جمله خصوصیات ویژه ی این تسمه می باشند. همچنین تسمه وی بلت صنعتی با ویژگی ضد الکتریسیته بودن، مقاومت بالایی را در برابر حرارت و روغن دارد.

جنس تسمه وی بلت (v belt) از لاستیک و نخ می باشد و سطح مقطعی ذوزنقه ای شکل دارد. به همین دلیل این تسمه ها، با عنوان تسمه ذوزنقه ای نیز شناخته می شوند. همچنین سایز بندی سطح مقطع تسمه های وی بلت با حروف …,A,B,C,M مشخص می شوند. که این سایز بندی ها در تمام برند ها به صورت استاندارد رعایت می شوند. همچنین تسمه های تقویت شده که مقاومت بیشتری را در برابر کشش و ساییدگی دارند، سری های اسپیشیال یا مخصوص نامیده شده و با حروف …,SPA,SPB نامگذاری می شوند.

 

علاوه بر استاندارد بودن سطح مقطع تسمه های وی بلت، طول این تسمه ها هم از استاندارد مشخصی برخوردار است. که معمولا این طول، بر حسب اینچ حساب میشود. و در نهایت دو استاندارد سطح مقطع و طول، در کنار هم بر روی تسمه وی بلت (v belt) حک می شوند. در داخل این تسمه ها سیم هایی از جنس های مختلف مانند فولاد، استیل و… برای افزایش مقاومت و کشش قرار داده می شوند.

عوامل بسياري در طول عمر و دوام انواع تسمه ها و علي الخصوص تسمه وي بلت (v belt) دخيل و موثر هستند. عواملي مانند تعداد تسمه هاي استفاده شده در يك دستگاه و ميزان كششي كه بر اين تسمه ها وارد ميشود. پاکسازی و نگهداری درست و اصولی تسمه ها و انتخاب درست و دقیق پولی ها و اتصالات مرتبط نیز از جمله عوامل تاثیر گذار می باشند.

انواع تسمه های وی بلت (v belt)

انواع تسمه های v belt که طراحی و مورد استفاده قرار میگیرند، به شرح زیر می باشند:

تسمه وی بلت (v belt) تخت روکش دار

این نوع تسمه، از جمله تسمه های وی بلت مقرون به صرفه و ارزان و پرکاربرد در دستگاه های مختلف علی الخصوص ماشین آلات کشاورزی و یا غلطک های معمولی می باشد. و مزایایی مانند قدرت بالای انتقال نیرو و مقاومت در برابر حرارت را دارند.

 

تسمه وی بلت دنده ای یا شیاری

تفاوت این نوع تسمه ها هم با تسمه های تخت روکش دار در قالبی بودن این نوع تسمه ها است. تسمه شیاری وی بلت بر خلاف تسمه های تخت به دلیل وجود شیار ها بصورت محکم بر روی بلبرینگ چفت شده و این شیار ها مانع سرخوردگی تسمه می شود. چرا که در صورت لیز خوردن تسمه، راندمان کاری دستگاه دچار افت می شود. و با افت راندمان، بلبرینگ ها و حتی موتور دستگاه دچار آسیب و خرابی می شود. بنابراین تسمه شیاری وی بلت کمک قابل توجهی به طول عمر دستگاه و افزایش راندمان می کند. همچنین این نوع تسمه از طول عمر بالایی برخوردار است و دوام بالایی دارد و در سرعت بالا و پولی های کوچک کاربرد دارد.

تسمه v belt مخصوص روکش دار یا دنده ای

این نوع تسمه ها هم متشکل از سه بخش لاستیک فشرده، نخ و پارچه روکش می باشند. که لاستیک فشرده سبب افزایش مقاومت در برابر حرارت و فشار میشود. نخ ها هم وظیفه ی انتقال نیرو را بر عهده دارند. و تسمه توسط پارچه روکش دار در شرایط محیطی مختلف محافظت می شود.

قیمت تسمه های وی بلت

معمولاً قیمت تسمه های وی بلت مناسب و مقرون به صرفه می باشد. و به دلیل سهولت نصب و اندازه های متنوعی که دارند در موارد صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. بر اساس مواردی که ذکر کردیم، طبیعی است که تسمه های وی بلت با توجه به تنوع انواع و ابعاد مختلفی که دارند و همچنین متناسب با متریال و موادی که در تولید این تسمه ها بکار برده می شود و کارخانه سازنده و فاکتور های اساسی دیگر، قیمت متغیری داشته باشند. بنابراین برای خرید تسمه وی بلت نیاز به اطلاعات کافی و در نظر گرفتن فاکتور ها و معیار های اساسی مختلفی می باشد.