شاسی نوار نقاله 

در این مطلب می خواهیم در مورد رولیک و شاسی نقاله بیشتر آشنا شویم و کاربرد هر یک را در صنعت بدانیم. برای اینکه بدانیم رولیک و شاسی نقاله چیست، اول باید با نوار نقاله یا تسمه نقاله و اجزای آن آشنا شویم.

تسمه نقاله چیست

تسمه نقاله یکی از ابزار های ضروری در صنعت می باشد. این وسیله در بسیاری از صنایع و مکان ها مانند فروشگاه ها، صنعت معدن، بسیاری از کارخانه های تولیدی، کیت خروج فرودگاه ها و غیره مورد استفاده می باشد. نوار نقاله را بار ها و بار ها شده که در محیط های مختلف آن را دیده ایم. نوار نقاله در واقع یک ابزاری می باشد که در بیشتر مکان ها برای سرعت بخشیدن به کار و ارائه خدمات و جابجایی سریع وسایل بهره می گیرند. تسمه نقاله ها اندازه ها و جنس و مدل های متفاوتی دارند که قیمت آن نیز بستگی به اندازه و جنس آن دارد.

اجزای تسمه نقاله

تسمه نقاله از اجزای مختلفی ساخته شده است و این اجزا در کنار هم قرار می گیرند و به شکل یک سیستم در بسیاری از صنایع و مکان ها از آنها بهره می گیرند. اجزای نوار نقاله عبارتند از: تسمه یا لاستیک، درام یا غلطک نقاله، گیربکس، رولیک و شاسی نقاله. ساختار کلی نوار نقاله شامل پایه رولیک، رولیک و غلطک تسمه نقاله می باشد که در کنار هم قرار گرفته و حجم کلی تسمه نقاله را می سازند.

شاسی نقاله

تسمه نقاله از یک بدنه یا شاسی ساخته شده است که این بدنه در واقع اسکلت ساختاری نوار نقاله را شکل می دهد. رولیک و غلطک در داخل شاسی نقاله تسمه ای قرار دارند. شاسی تسمه نقاله با در نظر گرفتن نوع کاربرد و عملکردی که دارند مختلف می باشد. انواع شاسی نقاله شامل شاسی نقاله پروفیلی، شاسی نقاله لوله ای و شاسی نقاله ناودانی می باشد. هر کدام از این ها در موقعیت ها و مکان های متفاوت مورد نیاز می باشند و کاربردی جدا از هم دارند. نکته ای که در ساخت و تولید شاسی تسمه نقاله باید به آن دقت داشت این است که مواد سازنده شاسی از بهترین جنس و مواد باشد، چرا که مواد سازنده شاسی در کارایی آن اثر می گذارد.

شاسی نوار نقاله پروفیلی

شاسی پروفیلی عمدتا در تسمه نقاله هایی استفاده می شود که به صورت سیار و پرتابل مورد استفاده باشند. شاسی نوار نقاله پروفیلی در مقایسه با دیگر شاسی ها از مقاومت قابل ملاحظه ای برخوردار می باشد. سرعت ساخت و تولید نوار نقاله هایی که برای تهیه آنها از شاسی پروفیلی استفاده می شوند، بالا است. از طرفی شاسی پروفیلی وزن کمی دارد و حمل جابجایی آن بسیار راحت می باشد.

شاسی نقاله لوله ای

شاسی نقاله از نوع لوله ای را بیشتر در معدن یا کارخانجات بتن سازی و محل های بچینگ پلانت می توان دید. شاسی لوله ای استحکام و مقاومت فوق العاده بالایی دارد و این ویژگی سبب شده است تا برای انتقال مواد سنگین مانند شن، ماسه، سنگ، سنگ آهن و بسیاری مواد سنگین دیگر استفاده شود. اما با وجود داشتن مقاومت زیاد باز هم بایستی به مقدار موادی که حمل می شود توجه نمود.

شاسی نقاله ناودانی

شاسی ناودانی نیز همچون دیگر انواع شاسی تسمه نقاله ها دارای استحکام بالا و مقاومت زیادی است. با توجه به نوع شکل و ساختاری که دارد در مکان هایی که نیاز است تا طول تسمه نقاله زیاد باشد، در قطعات کوچک ساخته می شود و در محل مورد نظر به هم وصل می کنند. اگر چه این نوع شاسی از مقاومت زیادی دارد اما از نظر وزنی، سبک می باشد به همین علت هم در صنایع سبک و هم صنایع سنگین به سهولت و بدون مشکل استفاده می کنند.

رولیک و انواع آن

یکی از اجزای تسمه نقاله، رولیک است. اینکه تا چه اندازه تسمه نقاله با کیفیت باشد بستگی به رولیک های بکار رفته در آن دارد. در واقع جابجایی مواد بر روی تسمه نقاله به کارکرد صحیح رولیک ها وابسته می باشد. جنس رولیک هایی که در یک تسمه نقاله بکار می رود متفاوت می باشد و همین موضوع در قیمت آن نیز اثر مستقیم دارد. رولیک ها یا از جنس فلز می باشند یا پلیمری می باشند. در تسمه نقاله هایی که در محیط های مرطوب و اسیدی استفاده می شوند، رولیک پلیمری بکار می برند.

درام یا غلطک نقاله

از دیگر قطعاتی که در تسمه نقاله مهم می باشد و عملکرد نوار نقاله وابسته به آن می باشد، غلطک نقاله است. غلطک هایی که در تسمه نقاله بکار می رود دو نوع دارد؛ غلطک ثابت و غلطک متحرک. غلطک در نوار نقاله وظیفه مهمی دارد و آن هم حرکت دادن تسمه نقاله است. رولیک و درام صنعتی در کنار هم قرار دارند و غلطک ها نیرویی که برای حرکت دادن تسمه نقاله نیاز دارند را از الکتروموتور می گیرند. هر کدام از این غلطک ها در ساختار تسمه نقاله جایگاهی دارند و برای کارکرد درست دستگاه باید در جای صحیح خود قرار گیرند. غلطک های ثابت در بخش ابتدایی دستگاه تسمه نقاله جای دارد و با کمک گیربکس، نیروی لازم برای حرکت نوار نقاله را به دستگاه وارد می کنند.

محل قرارگیری غلطک متحرک در ساختار نوار نقاله در بخش انتهایی دستگاه می باشد و وظیفه ای که دارد این است که توار نقاله را به ابتدای مسیر خود هدایت کند. غلطک ها انواع مختلف دارند. این تنوع به خاطر این است که برای هر نوع تسمه ای که در نوار نقاله بکار می رود کاربرد داشته باشند. اما جنس غلطک ها دو نوع پلاستیکی یا فلزی و به شکل دنده ای می باشد که نوع پلاستیکی این غلطک ها، با دوام تر می باشد. برای انتخاب نوع غلطک و نیز نوع استفاده ای که خواهد داشت می توانیم به پرداخت قیمت و خرید غلطک ثابت و غلطک متحرک اقدام نماییم.

  • لاستیک: انواع مختلفی دارد که بر طبق نوع کاربردی که در صنعت دارد انتخاب می شود.
  • گیربکس: در قسمت ابتدایی تسمه نقاله قرار دارد و نیروی محرکه لازم را برای غلطک ثابت مهیا می سازد تا لاستیک نوار نقاله حرکت کند.

خرید شاسی نوار نقاله

از آنجا که خرید شاسی نوار نقاله به دلیل کیفیت آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد باید در خرید آن دقت بالایی داشت به همن جهت پیشنهاد ما به شما فروشگاه آرکو صنعت بوده که چندین سال است که در این زمینه فعالیت داشته و محصولات با کیفیتی را به بازار عرضه نموده