لاستیک صنعتی

لاستیک صنعتی به دسته ای از لاستیک ها گفته می شود که در صنعت کاربرد دارد. لاستیک های صنعتی در اندازه ها شکل ها و ضخامت های مختلفی ساخته می شوند. برحسب طراحی این محصولات کاربردهای مختلفی نیز دارند. از انواع مختلف این محصول می توان لاستیک ضد روغن NBR، لاستیک ضد اسید  EPDM، لاستیک شیاردار، لاستیک شیفر، لاستیک ضد سایش PBR، لاستیک SBR، لاستیک سیلیکون  SI، لاستیک نئوپرن CR ، لاستیک وایتون VITON و لاستیک کتان را نام برد.

لاستیک صنعتی ضد روغن

از خواص مکانیکی بسیار مطلوبی برخوردار است و مقاومت بسیار خوبی در برابر فرسودگی و تورم دارد. این نوع محصولات در مواقعی به کار می رود که خوردگی در مقابل روغن از اهمیت بالایی برخوردار باشد لاستیک های صنعتی ضد روغن در دماهای پایین از انعطاف پذیری خوبی برخوردارند اما در مقابل ازون و نور خورشید چندان مقاوم نیستند. مقاومت برشی این لاستیک ها عالی می باشد. با توجه به مقدار اکریلیک مورد استفاده در این نوع لاستیک های صنعتی، در سه نوع درصد کم اکریلیک، درصد متوسط اکریلیک و درصد زیاد اکریلیک طراحی و به بازار عرضه می شوند که به ترتیب حاوی  27% ،33 % و 60-45 % اکریلیک هستند.

لاستیک صنعتی ضد اسید EPDM

لاستیک صنعتی ضد اسید EPDM یک لاستیک ترکیبی است که خواص لاستیک طبیعی را در خود دارد. این نوع لاستیک صنعتی به مقدار بسیار زیاد کش می آید و دوباره به حالت اولیه خود باز می گردد. این محصول پس از بازگشت به حالت اولیه خود تغییر شکل دائمی نخواهد داشت. این لاستیک ها مصارف گوناگون دارند ولی بیشتر برای مقاومت در مقابل الکتریسیته، اسید، آب شور، گاز و ازون به کار می روند. این نوع لاستیک تنها الاستومری هست که توانایی حفظ کردن خاصیت لاستیکی و ارتجاعی و عایق بودن را در کابل های با ولتاژ 60 کیلو ولت دارند.

لاستیک صنعتی ضد اسید EPDM در برابر موادی چون روغن های گیاهی و حیوانی، مواد  اسیدی و قلیایی، گازها و بخار، فاضلاب، نور خورشید، اصطکاک و سایش، اکسیژن و زنگ زدن مقاومت خوبی دارد. انعطاف پذیری این دسته از لاستیک های صنعتی ضد اسیدی در دماهای کم رضایت بخش است. از این دسته از لاستیک های صنعتی به عنوان عایق الکتریکی نیز استفاده می شود.

لاستیک صنعتی SBR

لاستیک صنعتی SBR که به لاستیک استایرن بوتادین  نیز موسوم هستند بیشترین کاربرد را در صنعت جهان دارد. لاستیک صنتعتی SBR با توجه به قیمت بسیار مناسبی که دارد به میزان زیادی در جهان تولید می شود. لاستیک هایSBR  در مقابل پاره شدن مقاومت تقریبا خوبی دارد. لاستیک های SBR کابردهای مختلفی دارد که از میان آنها می توان به عایق برای برق های با ولتاژ کم، ضربه گیر، تولید واشرهای مختلف و لرزه گیر اشاره کرد. از این نوع در ترکیبات مختلفی به کار می روند. به عنوان مثال ترکیب  BR-SBR  خاصیت ضد سایش دارد و از لاستیک صنعتی  NR-SBR برای تولید نقاله استفاده می شود.

لاستیک شیاردار

در تهیه لاستیک های صنعتی شیار دار معمولا از PVC استفاده می شود. این نوع لاستیک های صنعتی به عنوان پوشش سطوحی مانند راه رو ههای استخر ها که خاصیت لغزندگی بالایی دارند به کار می رود.

لاستیک سیلیکون – SI

لاستیک سیلیکون استحکام زیادی ندارد اما در دماهای بالا می تواند مقداری از استحکام را حفظ کنند. به دلیل گران قیمت بودن سیلیکون ها، از این نوع لاستیک ها زیاد استفاده نمی شود زیرا خرید آنها مقرون به صرفه نیست. لاستیک های سیلیکون در دماهای بین 100- تا400+ درجه سانیتی گراد می تواند استفاده شود. لاستیک سیلیکون کاربرد های مختلفی دارد. در تولید شلنگ ها و روکش های پزشکی از این نوع لاستیک ها استفاده می شود. چون این نوع لاستیک ها بهداشتی هستند در تولید دستگاه هایی که در صنایع غذایی کاربرد دارند نیز از این نوع لاستیک ها  استفاده می شود.

لاستیک نئو پرن

در ساختارمولکولی این نوع لاستیک ها از کلر استفاده می شود این محصول در مقابل شرایط جوی مقاموت بالایی دارد. همچنین مقاومت لاستیک نئوپرن در برابر مواد قلیایی و اسیدی و روغن ها تقریبا رضایت بخش است. فلزات و الیاف به آسانی به این نوع لاستیک ها چسبیده می شوند.

همین خصوصیت لاستیک های نئو پرن موجب شده است تا از آنها در ساخت ضربه گیر های موجود در بندرها و پل ها استفاده شود.

لاستیک های نئوپرن در مقابل ازون و نور خورشید مقاومت خوبی از خود نشان می دهند به همین دلیل  جنس روکش لوله های میعانات نفتی و گازی از این نوع لاستیک است. این لاستیک نسبت به نوع های صنعتی دیگر قیمت بالایی دارد.

لاستیک نئوپرن موقع سوختن در شلعه، دود سیاه و بوی  زننده ای تولید می کند.  در دود تولید شده ناشی از سوختن این لاستیک ها ذرات کربن وجود دارد. پس از قطع کردن شعله، سوختن لاستیک ادامه پیدا می کند.

لاستیک وایتون VITON

لاستیک وایتون در مقابل  ازون، بازها و اسیدهای قوی و انواع مختلف حلال های شیمیایی مقاومت بسیار عالی دارد. این لاستیک ها تا دمای 320 درجه سانتی گراد نیز می توانند مقاومت خود را حفظ کنند. اگر در مواردی نتوان از لاستیک های  NBR استفاده کرد از این نوع لاستیک ها استفاده می شود. لاستیک وایتون در تولید قطعات لاستیکی، ورقه های لاستیکی، اورینگ و غلطک استفاده می شود.

لاستیک کتان

لاستیک های کتان نخ دار، معمولا با یک، دو و یا چند لایه الیاف کتان تهیه می شوند. از این محصول برای تولید ضربه گیرها، درزگیرها و واشرها استفاده می شود.

دیافراگم صنعتی

دیافراگم صنعتی به وفور در لاستیک سازی استفاده می شود. با استفاده از دیافراگم صنعتی می توان جریان بین دو فضا را کنترل نمود. دیافراگم های صنعتی در انواع مختلفی تولید می شوند. دیافراگم لاستیکی از انتقال خارج از کنترل محلول های اسیدی، قلیایی، شیمیایی و گازها ممانعت به عمل می آورد و از نشتی جلوگیری می کند. دیافراگم صنعتی در مقابل فشار و حرارت مقاومت بالایی دارد. در ساخت دیافراگم های صنعتی از مواد مختلفی چون NBR،SBR، پلی اورتان، صنعتی وایتون و صنعتی EPDM استفاده می شود. بهترین مواد برای تولید دیافراگم صنعتی وایتون و HNBR است و در محیط های اسیدی و شیمیایی بسیار مقاوم هستند. از انواع دیافراگم های لاستیکی می توان به دیافراگم لاستیکی شیر برقی، دیافراگم لاستیکی ضد روغن اشاره نمود.

قیمت و خرید لاستیک های صنعتی

جهت اطلاع از قیمت و خرید لاستیک های صنعتی می توانید از فروشگاه آرکو صنعت بهره ببرید که سابقه فعالیت چندین و چند ساله را در این زمینه دارا می باشد و همچنین از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه بهره می برد تا شما را در جهت خرید راحت تر یاری نمایند