دسته‌بندی نشده

رولیک چیست

رولیک چیست

 لوله های صنعتی باتوجه به نوع عملکرد آنها از تنوع بسیار بالائی برخوردار هستند . یکی از انواع لوله های صنعتی که دارای کاربرد خاصی است ، لوله رولیک می باشد . در واقع یکی از قطعات اصلی نوارهای نقاله که در صنایع بسیار مورد استفاده است این وسیله می باشد . سیستم نقاله از سه قسمت نقاله ، تسمه و لوله رولیک تشکیل شده .

برای به حرکت درآمدن و نرم حرکت کردن تسمه ها یا نوارهای نقاله نیاز به قطعه ای است که آن را به صورت رول بچرخاند ، این عملکرد توسط رولیک انجام می گیرد . رولیک به عنوان یک قطعه هرزگرد محسوب می شود که باتوجه به سایز و قدرت نوار نقاله ها در اندازه های گوناگون است .

رولیک درحین کار دائماً درگیر اصطکاک است به همین جهت ساختار و مواد تشکیل دهنده آن بسیار مهم هستند . این قطعه را با نام های درام ، هرزگرد ، غلطک ، رولر و ایدلر نیز می شناسند .

زمانیکه دستگاه نوار نقاله روشن می شود ، رولیک ها روی بدنه دستگاه غلت خورده و باعث حرکت نرم تسمه نقاله می شوند .

رولیک چیست

لوله رولیک چیست

به لوله ای که عموماً از جنس فولاد مقاوم است و بخش مهمی را تشکیل می دهد ، لوله رولیک می گویند . ضخامت ، خصوصیات مکانیکی و شیمیائی ، اندازه و ابعاد لوله رولیک براساس نوع و اندازه دستگاه نقاله طراحی و ساخته می شود .

همانطور که گفته شد باتوجه به درگیر بودن رولیک و مخصوصاً ازجهت اصطکاک تحمل فشار و گرما باعث گردیده تا طراحان و سازندگان رولیک به کیفیت و روش ساخت ، ضخامت مناسب لوله ، استفاده از بلبرینگ های قدرتمند و آب بندی مناسب ، دقت فراوان به خرج می دهند .

انواع رولیک

برای ساخت لوله های رولیک استانداردهای اعلام شده ای را مشخص کرده اند که شامل DIN ، ISO ، GIS  و CEMA می باشد . این قطعه به دو شکل فلزی و پلیمری ساخته می شوند .

لوله های رولیک 5/3 تا 4 میلیمتر با قطرهای 60 ، 89 ، 108 ، 114 ، 127 ، 140 ، 133 و 159 موجود هستند .

ازنظر شکل ظاهری به صورت های استوانه ای ، مخروظی و ترکیبی می باشند . رولیک ها را از جهتی به دو دسته رولیک های صنعتی و رولیک های نیمه صنعتی تقسیم می کنند . نوع دیگر رولیک های موجود به اسامی زیر هستند :

رولیک جوشی ، تعویضی ، مخروطی ، ضد سایش ، کله قندی ، پلیمری ، رولیک رفت ، رولیک برگشت و رولیک ضربه گیر .

از جهت امکان تعمیر شدن یا نشدن ، رولیک ها به دو دسته تعویضی به معنای قابل تعمیر و دارای امکان برای تعویض قطعات و پرسی به معنای غیرقابل تعمیر وجود دارند .

رولیک بیل مکانیکی چیست 

هریک از مدل های بیل مکانیکی دارای قطعه ای به نام رولیک هستند که جزو قطعات زیربندی چرخ زنجیری محسوب می گردند . در دو نوع رولیک بالا و رولیک پایین هستند که هرکدام وظیفه خاصی را عهده دار هستند .

رولیک بیل مکانیکی زنجیر را به محرکه های مکانیکی متصل می کند و باعث می شود تا زنجیر بدون ایجاد اصطکاک و روان حرکت کند . رولیک و پایه رولیک یکی از تجهیزات جانبی نوار نقاله هستند . نوع رولیک براساس تناژ و نوع مواد حمل شونده ، قطر و اندازه آن تغییر می کند .        

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.